استفاده از کهنه قلعه مشگین شهر به عنوان پارک تاریخی

0
2830

ایمانعلی ایمانی اظهار کرد: در راستای حفاظت و حراست از بنای تاریخی کهنه‌قلعه، برنامه‌ریزی شده تا عملیات ساماندهی این بنا با طرح پارک تاریخی اجرایی گردد.

وی افزود: در حال حاضر ساماندهی این قلعه به عنوان بزرگ‌ترین قلعه خشتی شمال‌غرب کشور با سرعت خوبی در حال اجرا بوده و تلاش می‌کنیم اجرای این پروژه سریع‌تر انجام شود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مشگین‌شهر بیان کرد: با توجه به تامین اعتبارات لازم اجرای این طرح از محل بازآفرینی شهری، پیش‌بینی می‌شود شاهد بهره‌برداری از ساماندهی کهنه قلعه در سال آینده باشیم.

ایمانی ادامه داد: پس از ساماندهی بنا، این قلعه به عنوان پارک تاریخی و موزه بزرگ پژوهش‌های مردم‌شناسی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: کهنه قلعه متعلق به دوره ساسانی و از بناهای تاریخی مهم و از جاذبه‌های گردشگری شهرستان به شمار می‌رود که در راستای جلب رضایت گردشگران پروژه ساماندهی این بنا در اولویت قرار گرفته و در حال اجرا است.

معرفی کهنه قلعه:

این قلعه در ورودی مشکین شهر(خیاو) در ارتفاع ۵۰ متری خیاوچای قرار گرفته و از ۳ طرف با شیب تند به خیاوچای منتهی می شود. قله ساوالان در قسمت جنوبی قلعه خودنمایی می کند. در ضلع شمالی قلعه در داخل خیاوچای(باغ نوروز) سنگ نبشته ای موجود است که بر روی آن تاریخ ۳۴۷ م (هفتمین ماه از بیست و هفتمین سال از سلطنت شاپور دوم) نقش بسته است.

این کتیبه اولین سنگ نبشته دوران ساسانی کشف شده در آذربایجان است. بنا به نوشته این سنگ نبشته، قلعه کهنه(کهنه قالا) به دستور نرسه هرمز، حکمران محلی منطقه مشکین شهر ساخته شده و شش سال به طول انجامیده و چندین دوره تعمیرات در آن صورت گرفته که آخرین تعمیر این قلعه در دوران زندیه می باشد. به گفته«محمد علی مخلصی» در کتاب«فهرست بناهای تاریخی آذربایجان» اشیای سفالی و مفرغ به دست آمده از این قلعه در ضلع شمال غربی و پای دیوار قلعه مربوط به دوره های پیش از ساسانیان می باشد. طول ضلع شمالی قلعه ۹۵ متر و ضلع جنوبی آن ۱۱۵ متر می باشد. قلعه از ۴ دیوار خشتی و چندین برجک تشکیل شده است که قطر دیوار آن ۱ متر می باشد.

قلعه کهنه تحت شماره ۶۱۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید